torsdag den 7. december 2006

Den uforståelige sang fra Parken i går...

I går var der flere, der undrede sig over sangen, der synges mellem S12 (nedre B's stemningsafsnit) og Nedre C. Jeg oplyste, at det oprindeligt var en Hammerby-sang, hvilket jeg desværre - delvist - må tage i mig igen. Nærmere forklaring er som følger:

Sangen stammer faktisk oprindeligt fra Panathinaikos, og du kan høre den her:Da kun et fåtal i Parken kan synge på græsk, er den lavet om til en dansk version med følgende tekst:

For København (S12) - For København (NC)
Er vores by (S12) - Er vores by (NC)
Vi går amok, så i må heller' søge ly (S12) - Søge ly (NC)
Igennem ild (S12) - Igennem ild (NC)
Igennem vand (S12) - Igennem vand (NC)

FÆLLES:
Vi kæmper for jer, vi er holdets 12. mand
For København er vores by
Vi går amok, så I må heller' søge ly
Igennem ild
Igennem vand
Vi kæmper for jer, vi er holdets 12. mand....

I øvrigt var Hammerby de første til at synge den i Norden, og den kan du finde et eller andet sted på YouTube med undertekster - og så findes den faktisk også i norsk version, hvor den hedder 'I Oslo by' og synges af Vålerenga-fans og handler noget om at hakke folk fra Lyn (?!):Mvh.
Dansk Sangoplysning

1 kommentar:

Johnson sagde ...

fuck du er klog!